Práce na černo II - neschopenky

Doktor je prostě doktor. Jeho vztah k pacientovi nesmí být nikdy rušen vedlejšími elementy. A pochopili jsme, že je to tak správně. Každému komu někdy bylo špatně, by vadilo, kdyby se na něj doktor díval jako na simulanta. V Mostě máme asi 50 praktických lékařů. Výhodou je, že se většinou jedná o velice zkušené praktiky, kteří mnohé dokáží rozpoznat už jen díky dlouholeté znalosti svých pacientů/klientů. Každý praktický lékař má ke svému klientovi kartu a v ní jeho historii. Teprve z této historie se určuje, zda má člověk omezení k nějaké pracovní činnosti. Není to tak, že dnes přijdeme za doktorem, že nás bolí záda a že potřebujeme napsat, že nemůžeme dělat s lopatou. Takové dobrozdání prostě nedostanete. Navíc i dobrozdání k vašim zdravotním omezením je možné přezkoumat posudkovým lékařem, ten je ale bohužel neskutečně přetížený.
Poslanecká sněmovna schválila nový zákon, který ukládá
praktickým lékařům vystavovat neschopenky i pro nezaměstnané. Důvodem byly
časté omluvenky z návštěv na pohovorech či na docházce směrem k úřadu
práce. První co nás napadlo bylo, že teď se doktorům budou v ordinacích
hromadit flákači, aby dostali neschopenku. Dr. Houska nás
ubezpečil, že jde o jednotkové případy měsíčně, neschopenka je totiž také
závazek se léčit a tu léčbu lze snadno kontrolovat. I tak se určitě ale najdou případy, kdy se nějaký flákač k neschopence dostane, ať už uprosením svého lékaře, nebo neskutečným otravováním.
Co by pomohlo?
1) Časté kontroly všech, kteří mají neschopenku. Není možné, aby člověk s neschopenkou pracoval někde "na černo" , nebo vysedával před domem na lavičce.
2) Vytvoření pracovních míst, které by byly vhodné i pro lidi s chronickou bolestí zad nebo jiným omezením.