Práce na černo II - neschopenky

05.08.2019
Zajímavé téma jsme otevřeli s MUDr. Romanem Houskou, předsedou sdružení praktických lékařů v Mostě a také mosteckým zastupitelem. V našem opatření je i vytvoření pracovních míst v TS Most, které by nemohl uchazeč odmítnout. Ale každému dojde, že ti největší flákači se hned po nástupu hodí marod.


Doktor je prostě doktor. Jeho vztah k pacientovi nesmí být nikdy rušen vedlejšími elementy. A pochopili jsme, že je to tak správně. Každému komu někdy bylo špatně, by vadilo, kdyby se na něj doktor díval jako na simulanta. V Mostě máme asi 50 praktických lékařů. Výhodou je, že se většinou jedná o velice zkušené praktiky, kteří mnohé dokáží rozpoznat už jen díky dlouholeté znalosti svých pacientů/klientů. Každý praktický lékař má ke svému klientovi kartu a v ní jeho historii. Teprve z této historie se určuje, zda má člověk omezení k nějaké pracovní činnosti. Není to tak, že dnes přijdeme za doktorem, že nás bolí záda a že potřebujeme napsat, že nemůžeme dělat s lopatou. Takové dobrozdání prostě nedostanete. Navíc i dobrozdání k vašim zdravotním omezením je možné přezkoumat posudkovým lékařem, ten je ale bohužel neskutečně přetížený.

Poslanecká sněmovna schválila nový zákon, který ukládá praktickým lékařům vystavovat neschopenky i pro nezaměstnané. Důvodem byly časté omluvenky z návštěv na pohovorech či na docházce směrem k úřadu práce. První co nás napadlo bylo, že teď se doktorům budou v ordinacích hromadit flákači, aby dostali neschopenku. Dr. Houska nás ubezpečil, že jde o jednotkové případy měsíčně, neschopenka je totiž také závazek se léčit a tu léčbu lze snadno kontrolovat. I tak se určitě ale najdou případy, kdy se nějaký flákač k neschopence dostane, ať už uprosením svého lékaře, nebo neskutečným otravováním. 

Co by pomohlo?

1) Časté kontroly všech, kteří mají neschopenku. Není možné, aby člověk s neschopenkou pracoval někde "na černo" , nebo vysedával před domem na lavičce.

2) Vytvoření pracovních míst, které by byly vhodné i pro lidi s chronickou bolestí zad nebo jiným omezením.