Práce na černo I - zaměstnavatel

19.07.2019
Petr Václavík, Jiří Nedvěd, Jaroslav Pilař
Petr Václavík, Jiří Nedvěd, Jaroslav Pilař

Dnešní debata s Petrem Václavíkem, zaměstnavatelem velkého množství potřebné ,ale nekvalifikované a nenahraditelné pracovní síly. Zajímal nás jeho pohled na omezení " nelegální práce".

Přes svérázný pohled na věc jsme se dostali k příčinám nelegální práce, exekucím, dluhům, pracovní morálce, možnostem obcházení smluvního vztahu, pokřivenému trhu práce, dovozu pracovní síly ze zahraničí a dotacím.

Bohužel ve výsledku je zřejmé, že se zastavení nelegální práce není v našich silách. K omezení vede jen cesta spojená se sociálními dávkami. V praxi to funguje tak, že když přijdete na kontrolu na stavbu, tak mezitím se v kancelářích dopíší datumy na blanko podepsaných smlouvách. 

Přitom jsme se shodli na tom, že omezení by bylo prospěšné i pro samotné zaměstnavatele nelegálních pracovníků. Narovnání trhu se zakázkami by uvítala většina firem. Sice by došlo ke zdražení, ale výhra v soutěži o veřejnou či jinou zakázku by byla na základě spravedlivějších vstupů. 

Co by pomohlo?

Tady opravdu musí výrazně zakročit stát. Nebo každého podezřelého sledovat delší dobu a na tomto základě ho usvědčit. V dnešním světě s GDPR si to ale nějak nedokážu představit.