Spolupráce I - realitní kanceláře

29.07.2019
Jiří Nedvěd; Jaroslav Pilař; Petr Dolejš
Jiří Nedvěd; Jaroslav Pilař; Petr Dolejš

Jsou první na ráně a nás zajímá, jak to všechno probíhá a jak to vidí oni. Proto jsme se sešli s Ing. Petrem Dolejšem, vedoucím pobočky realitní kanceláře ZOO reality v Mostě.

Trh s realitami v Mostě je obrovský a hlavně se zvedl podíl bytů určených k nájmu, tedy bytů určených na investici oproti bytů určených k bydlení samotnými vlastníky. Stalo se v Mostě pravidlem, že byty v domech, které můžeme zařadit do kolonky "rizikové", vlastní majitelé z jiných koutů republiky i ze zahraničí.

Běžná poptávka zní: "mám investora co má 2mil a chce koupit byty v Mostě". Nakoupit byty je ale jen jedna část bussinesu. Ta druhá je, dostat tam platící nájemníky. No a tady se makléři dělí na dvě skupiny, na ty s odpovědností vůči svému městu a okolí a na ty druhé, kterým je to jedno. Věříme, že místní makléře přesvědčíme a budou s městem spolupracovat, pokud to bude dávat smysl, a věří tomu i Petr Dolejš. Shodneme se, že je zájmem nás všech zvyšovat kvalitu bydlení na Mostecku, tedy starat se o byty a společně investovat do domů a okolí. To znamená tvrdě potírat bytovou kriminalitu!

Co by pomohlo?

Již máme téměř hotové nějaké analýzy (až budou kompletní, zveřejníme je a jsou docela pozitivní) a tak víme, že ti, kteří si zde koupí byt jako investici, již nemůžou počítat s nájemníky, kteří jim budou platit nájem z dávek hmotné nouze. Může za to opatření obecné povahy, které schválilo vedení města Mostu v lednu a listopadu 2018. Díky tomuto by se jim předpokládaný zisk mohl snížit.

S těmi slušnými makléři, jako je Ing. Petr Dolejš, bychom se chtěli domluvit na tom, že v případě "rizikového" domu, na který bychom se zaměřili, by vlastníkům bytů nesháněli nájemníky bez předchozí konzultace s městem. Město by samozřejmě těmto vlastníkům bytů v "rizikových" domech nabídlo odkup dle znaleckého posudku. Společně s dalšími opatřeními by se nám opravdu mohlo podařit to, že pronajímatelé neseženou nikoho, kdo by se do jejich bytů v "rizikových" domech nastěhoval a zbýval by jim tak odkup od města. Město by pak mělo nájemníky v těchto domech pod kontrolou.